زندگی بر روی آب ها و شهرهای شناور

Previous
Next

انگیزه ساخت شهرهای شناور


با گرم شدن کره زمین و فرسایش کوه های یخ مناطق قطبی سطح آب دریاها و اقیانوس ها روبه افزایش است، که این خود باعث بروز بلایای طبیعی مانند سیل و طوفان و… می شود. بر همین اساس سازمان ملل متحد موضوع جدیدی را تحت عنوان راهی برای جلوگیری از افزایش سطح دریاها مطرح نمود.
در این راستا “چن” ایده ساخت شهرهای شناور را با عنوان Oceanin City مطرح نمود که در ادامه مزایا و نحوه ساخت آن را بیان میکنیم.
برای تحمل وزن یک شهرک شناور دو نوع فناوری وجود دارد:
-1 سازه پانتونی: دال مسطح که در آبهای کم عمق و در نزدیکی ساحل قابل اجرا است. -2 سازه سکوهای نفتی که در آبهای عمیق قابل اجرا است.

شهرهای هوشمند شناور اوشن ایکس

شهر شناور هوشمند اوشن ایکس سیتی دارای مساحت 75 هکتار است که به قطعات 2 هکتاری تقسیم شده و هر قطعه ظرفیت اسکان 300 نفر را دارد.
به دلیل آنکه از سازه پانتونی استفاده میشود پس باید در نزدیکی ساحل ساخته شود، بنابراین فاصله در نظر گرفته شده برای این شهر 1/5 کیلومتر از ساحل میباشد.
مزایای شهر شناور هوشمند اوشن ایکس:
ساختمان ها بصورت پیش ساخته در خارج از ساحل ساخته می شوند سپس در محل نصب می گردند. ساخت و ساز به صورت مدولار است که این خود باعث کاهش هزینه ها می شود. همچنین برای ساخت از مصالح نوآورانه و دریایی استفاده می شودکه با گذشت زمان خود را ترمیم می کنند و در برابر شرایط سخت آب و هوایی بسیار مقاوم می باشند.
محافظت در برابر بلایای طبیعی: سازه های شناور شهری میتوانند سونامی و سیل را کاهش می دهند.
برای تولید برق از موادی موسوم به زیست صخره Biorock استفاده می شود که جریان های کوچک و ناگهانی برق را موجب می شوند.
از توربین های عمودی برای تبدیل باد به انرژی و سیستم های خنک کننده استفاده می شود

شهر های شناور چگونه باعث کاهش دمای آب اقیانوس ها می شوند؟

 قرارگیری سکوها در یک شهر شناور باعث ایجاد سایه روی اقیانوس ها شده که همین امر باعث کاهش دما اقیانوس ها می شود.
در این شهر کشاورزی بصورت عمودی و به روش آبکشت و هواکشت انجام می شود. همچنین چون ساختار شهر متشکل از مجموعه سکوهای متصل به یکدیگر است در زیر هر سکو باغ های زیرآبی وجود دارد برای پرورش غذا
انتشار کربن صفر است زیرا در آن از هیچگونه سوخت فسیلی استفاده نمی شود.
شایان ذکر است ارتفاع ساختمان ها در این مجموعه کم است برای به حداقل رساندن آسیب ناشی از حوادث آب و هوایی.
بطور کلی این شهر جایگزین مناسب برای شهرهای شلوغ است زیرا با ساختن خانه در سطح اقیانوس ها فضای مسکن موجود افزایش پیدا می کند و به کاهش جمعیت در شهرهای شلوغ کمک می کند.
  • تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت ماهان طرح دماوند می باشد.