تاثیر سایبان بر کاهش مصرف انرژی در بناها

Previous
Next

سایبان ها به چه میزان باعث کاهش مصرف انرژی می شوند؟

در مناطق با آب و هوای گرم و آفتابی با افزایش دما و تغییر زاویه خورشید مصرف انرژی خنک کننده به طور چشمگیر افزایش پیدا میکند. دستگاه های کنترل نور خورشید و سایه بان اگر درست طراحی شوند می توانند مصرف انرژی خنک کننده را به طرز چشمگیری کاهش دهند (حدود 5 تا 15 درصد سالیانه) و کیفیت نور طبیعی فضای داخلی ساختمان را بهبود بخشند. همچنین می توانند با کنترل تابش خیره کننده و کاهش نسبت کنتراست ، راحتی بصری کاربر را افزایش دهند. استفاده از دستگاه های کنترل و سایه آفتاب یکی از جنبه های مهم بسیاری از استراتژی های طراحی ساختمان با مصرف انرژی است .

از سایبان های چوبی و پارچه ای تا سایبان های ثابت و متحرک

جنس سایبان ها در گذشته از چوب و پارچه بود و اما امروزه با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی به منظور رفاه بیشتر ، سایبانها با اشکال و متریال های متنوع به بازار عرضه شدند و همچنان روند پیشرفت خود را طی می کنند.سایبان ها به دو دسته تقسیم میشوند: ثابت و یا متحرک امروزه سایبان های ثابت اغلب با متریال های ساختمانی بصورت پیش آمدگی در نمای ساختمان طراحی می شوندکه باعث متمایزکردن نمای ساختمان را از نماهای دیگر می شوند.

چگونه بهترین سایبان را طراحی کنیم؟


با توجه به تنوع گسترده ساختمانها و شرایط اقلیمی می توان کلیات گسترده ای راجع به طراحی سایه بان ارائه داد. برای کنترل تابش مستقیم تابش خورشید از پیشآمدگی های ثابت روی شیشه های رو به جنوب استفاده کنید. تا حد امکان ، طراحی پنجره را در اضلاع شرقی و غربی ساختمان محدود کنید.(استفاده از محوطه سازی را برای سایه قرار گرفتن در معرض شرق و غرب در نظر بگیرید.) زاویه های تابش خورشید را مطالعه و بررسی کنید. درک زاویه های خورشید برای جنبه های مختلف طراحی از جمله تعیین جهت اولیه ساختمان ، انتخاب سایبان و قرار دادن پانل های ساختمان یکپارچه فتوولتائیک یا جمع کننده های خورشیدی حیاتی است . هنگام استفاده از عناصر منظره برای سایه زدن ، حتماً هزینه نگهداری و نگهداری از چشم انداز هزینه چرخه زندگی را در نظر بگیرید.
  • تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت ماهان طرح دماوند می باشد.