چیست ؟ BIM ​

بیم مخفف کلمات Building Information Model است که به معنی مدل سازی اطلاعات ساختمان است. لازم به ذکر است تلفظ صحیح آن بیم است که به اشتباه در بین افراد بی آی ام تلفظ میشود.
در سال های قبل از 1970 تمام نقشه ها اعم از نقشه های ساختمانی و غیر ساختمانی توسط انسان و با کاغذ و جوهر ترسیم می شد. معماران و نقشه کشان مجبور بودند کاغذ در ابعاد بزرگ رادر یک محیط مسقف پهن کرده و با همکاری یکدیگر اقدام به ترسیم می کردند و در این برهه از زمان نه تنها از بیم خبری نبود بلکه طراحی نقشه ساختمان نیز بسیار سخت و مشقت بار بود.
تقریبا بین دهه 70 و 80 میلادی سیستم های Cad base ابداع و استفاده از آن به مرور رواج پیدا کرد. از دهه 80 به بعد و با گسترش کامپیوترهای خانگی (PC) استفاده از سیستم های کد بیس برای بیشتر معماران میسر شد. در این سیستم تغییرات بصورت دستی وارد میشود به عنوان مثال : برای تغییر ابعاد باید در پلان، برش، نما و سایر موارد بصورت دستی و جداگانه اندازه مورد نظر وارد می شد ،که این یکی از ایرادات بزرگ به شمار میرفت . از اوایل سال 2000 پدیده ای در دنیای مهندسی به نام علم بیم (BIM) شکل گرفت.
بیم یک ماکت دیجیتال از یک سازه را به ما ارائه می دهد که شامل اطلاعات کاملی چون متریال، جایگاه در و پنجره و تاسیسات، متره و برآورد و هر آنچه که در یک ساختمان وجود دارد را بصورت کامل پوشش می دهد. به وسیله امکانات بیم میتوان قسمت به قسمت ساختمان را بوسیله دستورهای نرم افزاری مدل کرد ارتباط همزمان بین سازه، معماری و تاسیسات برقرار نمود.

فواید علم مدل سازی اطلاعات ساختمان چیست؟

مدل سازی اطلاعات ساختمان یک علم نوظهور اما به شدت کاربردی و مفید است که با کمک آن و ابزارهای موجود می توانیم یک مدل فوق العاده کامل، جامع و دیجیتال از پروژه خود را در کامپیوتر ببنیم و جوانب پروژه خود را با آن بررسی کنیم. BIM نرم افزارهایی را نیز شامل می‌شود که با داشتن یک پایگاه داده(Data Base) با ذخیره سازی اطلاعات، آن را بین کل اجزاء تیم طراحی و اجرا به اشتراک می‌گذارد که در نتیجه افزایش هماهنگی، کاهش خطاها، کاهش هزینه و افزایش کیفیت را به دنبال دارد. فرآیند بیم علاوه بر مدلسازی مراحل ساخت روند، مدیریت آن را نیز در پی دارد که با نمایش دیجیتالی پروژه فهم اجزا آن را راحت‌تر و تصمیم‌گیری را بهتر می‌کند. توجه داشته باشید که منظور از CAD نرم افزار اتوکد نیست، بلکه منظور فقط ترسیمات دو بعدی است، بیم یک نرم افزار سه بعدی نیست بلکه خروجی سه بعدی توسط نرم افزارها ارائه میدهد.
بیم دارای ابعاد زیر میباشد:
3D :مدل‌های سه بعدی پروژه: این بعد شامل همان مراحل مدل‌سازی فیزیکی و برخی فرایندها نظیر رندرینگ و انیمیشن‌سازی است.
4D :برنامه ریزی زمان : این بعد با عنوان Scheduling معرفی می‌شود. این واژه به معنای زمان‌بندی پروژه است که در این بعد جداول زمان‌بندی و موارد مربوط به آن تهیه می‌شوند.
5D :محاسبات متره و برآورد پروژه
6D :بهره‌برداری پروژه
7D :تحلیل انرژی

نرم افرازهای کاربردی در علم بیم

نرم افزارهای معماری
Autodesk Revit Arichitecture / Graphisoft Archicad / Nemetschek Allplan Architecture / Gehry Technologies – Digital Project Designer / Nemetschek Vectorworks Architect / Bentley Architecture / MSA IDEA Architectural Design (IntelliCAD / CADSoft Envisioneer / Softtech Spirit / Rhino BIM
نرم افزارهای سازه:
Autodesk Revit Structure / Bentley Structural Modeler / Bentley RAM,STAAD and proSteel / Tekla Stracture / CypeCAD / Graytec Advance Design / StructureSoft Metal Wood Framer / Nemetschek Scia / MSA Strad and Steel

نرم افزارهای تأسیساتی:
Atuodesk Revit MEP / Bently Havacomp Mechanical Designer / MSA finaleHVAC + FineELEC + FineSANI / Gehry Technologies – Digital Project MEP Systems Routing / CADMEP CAD duct / CAD mech

نرم افزارهای ساخت (شبیه سازی، برآورد و هزینه، آنالیز)

Autodesk Navisworks / Solibri Model Checker / Vico Office Suite / Vela Field BIM / Bentley ConstructrucSim / Tekla BIM Sight / Glue (by Horizontal Syatems / Synchro Professional / Innovaya

نرم افزارهای مدیریت تسهیلات

Bently Facilities / FM: Systems FM:Interact / Vintocon ArchiFM (For ArchiCAD / Onuma System / EcoDomus

مزایای بیم

یک مدل سه بعدی دقیق همراه بانک اطلاعاتی کامل در BIM
فرآیندهای موثر و سریع تر و اشتراک بیشتر و سریع تر و ارتقای اطلاعات 
کیفیت بهتر ساخت و ساز
خدمات بهتر به کارفرمایان
طراحی پایدار و سبز و تجزیه و تحلیل دقیق پروژه به کمک BIM
کنترل استانداردهای مصرف انرژی به صورت کاملا دقیق
شناسنامه فنی ملک و مستندسازی کلیه مراحل ساخت
وجود بانک اطلاعاتی مدل جهت شناخت دقیق پروژه در فرآیند بهسازی لرزه ای
  • تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت ماهان طرح دماوند می باشد.