تاینی هوس، خانه های کوچک با مزایای دوست داشتنی

در 50 سال گذشته تغییرات زیادی در سبک زندگی انسانها رخ داده است که نه تنها تاثیرات منفی بر روحیه انسانها داشته، تاثیرات مخربی بر روی محیط گذاشته است. اندازه خانه ها بزرگتر و تعداد افراد خانواده کمتر شده است، که با بزرگتر شدن خانه ها مصرف انرژی نیز افزایش می یابد و یکی از عوامل گرم شدن کره زمین شده است. امروزه برخی به این موضوع رسیده اند که همه این فضای اضافی و چیزهای دیگر باعث خوشبختی نمی شود و بسیاری از مردم را با مشکل مالی روبرو می کند، بنابراین سعی و تمایل در رسیدن به سطح استاندارد زندگی باعث استقبال از خانه های تاینی شد.

 

منشا ایده خانه های کوچک و مساحت میانگین آن در کشور های مختلف

منشا ایده خانه کوچک از امریکا می باشد. چراکه می خواستند پاسخی باشد در برابر زلزله و بلایای طبیعی. در سال 2005 پس از طوفان کاترینا کلبه هایی حدودا 28 متری به عنوان پناهگاه برای مناطق آسیب دیده ساخته شد.
در کشورهای دیگر مانند ژاپن، اسپانیا، انگلیس بنا بر کمبود فضا و یا بالا بودن هزینه مسکن، تمایل به خانه های کوچک گسترش یافت.
اندازه خانه های معروف به تاینی در ژاپن 86 متر مربع برای چهار نفر، در اسپانیا 28 متر مربع و در انگلیس 33 متر مربع است.
میتوان خانه های تاینی را اینگونه توصیف کرد: مقیاس کوچک واحد مسکونی تمام عیار با قابلیت جابجایی.

مزایای زندگی در یک خانه کوچک

 حرکت :
خانه خود را به وسیله نقلیه خود قلاب کرده و حرکت کنید و از دیدن مناظر در منزل خود لذت ببرید. این نوع آزادی برای بسیاری از افراد جذابیت زیادی دارد. به هر جا سفر کنید بدون نگرانی از هزینه مسکن و اقامت.

 ترویج ساده زیستی:
ایجاد زندگی ساده با تمرکز بر روی جنبه های مهم زندگی باعث زندگی آگاهانه تر همراه با آرامش بیشتر میشود.

کاهش اثرات مخرب کربن:
برای ساخت واحد مسکونی آلودگی زیاد وارد محیط زیست میشود. یکی از مصالح مضر برای طبیعت، بتن است که برای ساخت خانه های کوچک این ماده ساختمانی مورد استفاده قرار نمیگیرد. بطور کلی با زندگی در این خانه ها زباله کمتری تولید میشود و مصرف آب و انرژی کاهش چشمگیری پیدا می کند.

ذخیره مالی:
بطور میانگین 25 تا 50 درصد درآمد ماهیانه برای زندگی در خانه های معمولی صرف می شود. در خانه های کوچک بدلیل کاهش مصرف آب و انرژی و همچنین به دلیل آنکه انرژی مورد نیاز را خود تامین میکنند (پنل های خورشیدی)، هزینه ها بطور چشمگیر کاهش پیدا می کنند.

 زمان بیشتر:
بدلیل کاهش هزینه ها میتوان روزهای کمتری و یا ساعات کمتری کار کرد و بقیه ساعات را به تفریح و استراحت گذراند.

دکوراسیون خانه های کوچک

شرکت Timbercraft Tiny Homes چند سالی است که ایده خانه تاینی را با مساحت 37 متر مربع بصورت متحرک در قالب تریلرهای کوچک و بزرگ، تولیدکرده و روز به روز با استقبال بیشتری روبرو شد. همین استقبال باعث شد که تصمیم به ساخت خانه های بزرگتر ولی در همان قالب تاینی گرفتند. تنها عیبی که این تولید جدید دارد این است که با بزرگتر شدن ابعاد، جابجایی سخت تر شده و مناسب برای توقف طولانی و اسکان می باشد.
نمای بیرونی همانند کلبه‌های جنگلی با سقف فلزی دیزاین شده است. فضای داخلی (دیوار، سقف و کف) دارای پوشش چوبی است. ورودی خانه در پشت تریلر قرار دارد. فضای نشیمن جادار، سقف بلند، پنجره‌های سقفی و نورگیر با کنترل برقی ریموت و سنسورهای تشخیص باران فضای بسیار جذاب و دل‌انگیزی به‌وجود آورده است. پس از اتاق نشیمن، آشپزخانه‌ی بزرگ و مجهز قرار گرفته است. در این فضا، تاقچه‌ی تاشو، اجاق گاز با صفحه24 اینچ، 4 شعله و یک فر، یخچال فریزر، فشرده ساز زباله، ماشین ظرف‎شویی، سینک، کابینت‌ها با نورپردازی وجود دارد. در این خانه‌ی متحرک، دو دستگاه تهویه‌ی مطبوع با ظرفیت 9 هزار BTU نصب شده که یکی از آن‌ دو در بالای یخچال فریز قرار گرفته است. پس از آشپزخانه، فضای کوچکی به‌عنوان آبدارخانه دیزاین شده است. راهروی کوچک به سرویس بهداشتی با در کشویی می‌رسد. در سرویس بهداشتی حمام با قابلیت حمام بخار، دستشویی الکتریکی برای سوزاندن و خاکستر کردن ضایعات، چند قفسه، سینک و آینه، ماشین لباس‌شویی با قابلیت خشک‌کن و سیستم تهویه مجهز به سنسورهای رطوبتی نصب شده است. انتهای راهروی تعبیه شده، پس از عبور از چند پله که در آن‌ها کشو هم قرار دارد، اتاق خواب با یک تخت بزرگ جلب توجه می‌کند. در اتاق خواب هم دو پنجره سقفی و نورگیردارای ریموت ، دو چراغ‌ مطالعه دیواری، سیستم تهویه مطبوع 9 هزار BTU، جایگاه نصب دیواری تلویزیون و یک کمد بزرگ دیزاین شده است.
Previous
Next

خانه های کوچک در فرانسه برای پناهندگان

در فرانسه نیز پروژه ای به نام In My Backyardیا IMY آغاز شده است، با این هدف که فرانسوی ها در حیاط خانه خود خانه های کوچکی قرار دهند تا مکانی برای اقامت پناهندگانی که مجوز اقامت دارند ولی حق شهروندی هنوز به آنها داده نشده است. در اینجا نمونه هایی از فضای داخلی خانه های تاینی را مشاهده می کنید.
  • تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت ماهان طرح دماوند می باشد.