مکان های دیدنی کمتر دیده شده در اصفهان

انگورستان ملک

باغ انگوری یا انگورستان ملک التجار، یکی از جاذبه های دیدنی‌های شهر تاریخی اصفهان است که قدم زدن در آن به خاطر وجود درختان توت و چنارآرامش خاصی به همراه دارد. بر اساس مستندات این باغ مربوط به دوره افشاریه است. گفته میشود در زمان نادر شاه افشار این باغ که در مرکز شهر قرارداشته، به عنوان مالیات از مردم گرفته شده است. در زمان ناصر الدین شاه قاجار به تملک مسئول مالی حکومت و سپس به فرزند وی یعنی حاج محمد ابراهیم ملک التجار واگذار شد. دارای معماری بی نظیری است به گونه ای که به هر سو که بنگرید معماری خاصی را شاهد خواهید بود. دارای حیاط‌های اندرونی و بیرونی، سفره‌خانه و انواع مختلف اتاق‌ها همراه با ستون‌هایی چوبی، گچبری، آیینه‌کاری و کاشی‌کاری‌های منحصر به فرد است.در شمال خانه، شاه نشین زمستانه و در وسط آن می‌توان شاه نشین تابستانه‌اش را مشاهده کرد. اتاق‌های چشم نوازی که با نقاط ویژه‌ای از عمارت، ساکنان خانه را از گزند سرمای زمستان و گرمای تابستان در امان نگه می‌دارند. اتاق دختر صاحب خانه، اتاق پس درونی یا همان اتاق حوضخانه و اتاق نظارت نیز از دیگر قسمت‌های جالب توجه خانه انگورستان ملک اصفهان به شمار می‌روند. ضمنا حمام این خانه که در گوشه‌ای از حیاط آن واقع شده، با سقف گنبدی خود، زیبایی خاصی دارد. لازم به ذکر است که نام معمار این خانه استاد حسین چی عنوان می‌شود اما هیچ سند جدی و محکمی مبنی بر این موضوع در دسترس نیست.

آدرس: اصفهان، خیابان شریف واقفی، خیابان ملک، محله شیخ یوسف
 

خانه مشیر الملک انصاری

از خانه‌های اشرافی صفویه بشمار میرود وتنها بنای تاریخی ایران بوده که دارای بزرگترین و قدیمی‌­ترین ارسی موجود با 9 دهانه است، متعلق به خاندان مشیرانصاری از مستوفیان و منشیان دربار صفویه است. ورودی خانه در گوشه شمال غربی و سر در بزرگ و مجلل آن از سردرهای خانه های دیگر اصفهانی متمایز است و مجموعه ورودی شامل هشتی و دالان هایی است که یکی به گوشه حیاط راه دارد و دیگری به فضای اصطبل. دارای حیاط مستطیل شکل که با فضاهای متعددی محصور گردیده است. جبهه شمالی مهم‌ترین بخش خانه را تشکیل می‌دهد و دارای بلندترین ارتفاع از سایر قسمتها می باشد. دارای تالاری در وسط و چهار اتاق سه دری در دو طبقه طرفین آن است. هر یک از اتاق‌های سه دری در طبقه اول با سه در چوبی و در طبقه دوم به وسیله پنجره ارسی به فضای تالار گشوده می‌شوند. در انتهای تالار، زیباترین قسمت خانه یعنی فضای شاه‌نشین قرار گرفته که در آن ستونها دارای تزیینات بی نظیر می باشند. کلیه فضاهای این خانه اشرافی دارای تزئینات نقاشی، گچبری و آینه کاری است و ارسی آن با ارتفاعی معادل دو طبقه دارای گره چینی چوبی و شیشه‌های رنگی زیبائی می‌باشد. در زیر زمین این جبهه دو اتاق سه دری یک متر پائین‌تر از کف حیاط واقع شده‌اند. این فضاها ازاره‌های بلند کاشی فیروزه ای دارند و به وسیله پنجره‌های بزرگی از حیاط نور می‌گیرند. توصیف این بنا در قالب این مقاله نمی گنجد و توصیه میشود از نزدیک نظاره گر آن باشید.

آدرس: اصفهان، خیابان هاتف، خیابان مشیر، ابتدای کوی هارونیه

 

برج کبوتر خانه مرداویج

ابن بطوطه در سفرنامه خود و بسیاری از جهانگردان اروپایی مانند شاردن از وجود برج های کبوتر سخن گفته اند بر اساس شواهد در گذشته بالغ بر 3 هزار برج کبوتر در اصفهان وجود داشته که در حال حاضر بسیاری تخریب گردیده اند. دلیل آبرفتی بودن منطقه دلیل شکل گیری برج کبوتر است،زیرا خاک های آبرفتی فاقد موجودات ذره بینی هستند؛ به همین دلیل با انباشته شدن فضله در برج های کبوتر،کودهایی بدست می آمد که باعث تقویت خاک و تولید محصولات کشاورزی مرغوب می شد.
پلان برج کبوترخانه مرداویج به شکل یک گل است، که دارای 8 استوانه در اطراف و یک استوانه مرکزی است. ارتفاع برج 18متر و قاعده پایین آن 16متر قطر دارد. برج دارای سه طبقه و 770 حفره برای ورود کبوتر در نظر گرفته شده است. برای در امان ماندن کبوترها از گزند دشمنان طبیعی آنها یعنی پرندگانی نظیر کرکس و عقاب حفره ها به اندازه بدن کبوتر ساخته شده و برای جلوگیری از ورود خزندگانی نظیر مار، دو نوار صیقلی گچی از پایین تا بالای برج کشیده شده است. همچنین در وسط برج تشتی از شیر قرار داده می شد و اطراف تشت نیز توسط آهک احاطه می شد، مار به سبب علاقه زیاد به شیر به سمت آن رفته و به دلیل تماس پیدا کردن بدنش با آهک سنگین شده و زمین گیرمی شد.متریال اصلی این بنا خشت خام و ظرفیت لانه کبوتر 15 هزار عدد است.

مجموعه علی قلی آقا

 این مجموعه مربوط به نیمه اول قرن دوازدهم هجری و دوران صفوی است و دارای سبک معماری اصفهان است، شامل مسجد ، بازارچه ، زورخانه ، مکتب خانه ، گرمخانه و حمام می باشد و در محله بید آباد اصفهان قرار دارد.

حمام آن امروزه به عنوان موزه مردم شناسی (حافظ فرهنگ و هویت گذشته و معرفی آثار و رسوم گذشتگان به نسل جدید ) شهر اصفهان فعالیت دارد. مسجد مجموعه دارای صحن کوچک، زیبا و حیاط شبستانی است که با کاشی هایی از نوع گره کاری تزئین شده است. در قسمت جنوبی ایوان محرابی از سنگ مرمر با زیبایی خیره کننده به چشم می خورد، که دیوارهای بالای آن با کاشی کاری معرق تزئین شده‌است. توصیف این مجموعه فراتر از قالب مقاله است و بازدید از آن توصیه میشود.

  • تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت ماهان طرح دماوند می باشد.